سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تاثیر طب سوزنی بر کاهش درد مربوط به درمان سرطان سینه

برخی از داروهای رایج سرطان سینه می‌توانند باعث درد مفصل شوند اما یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند این عارضه‌ی جانبی را کاهش دهد.

یک آنکولوژیست که این مطالعه را بررسی کرده است، می‌گوید که این یافته می‌تواند برای بیماران مبتلا به سرطان سینه، بسیار مفید باشد.

 

طب سوزنی

دکتر لارن کاسل، رئیس بخش جراحی سینه در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک می‌گوید: «هزاران سال است که طب سوزنی وجود دارد و هیچ عارضه‌ی جانبی جدی نیز ایجاد نمی‌کند.»

او می افزاید: «اگر چیزی به سادگی طب سوزنی می‌تواند این علائم و کیفیت زندگی بیماران را بهبود ببخشد، زنان بیشتری داروهایشان را طبق دستور مصرف خواهند کرد و می‌توانند انتظار نتایج بهتری داشته باشند.»

این مطالعه‌ی جدید به رهبری دکتر دان هرشمن که سرپرست برنامه‌ی سرطان سینه در مرکز پزشکی دانشگاه NewYork-Presbyterian/Columbia در شهر نیویورک است، انجام شد.

تیم هرشمن، نتایج مربوط به ۲۶۲ زن یائسه را که در مرحله‌ی اولیه سرطان قرار داشتند و داروهایی به نام مهارکننده‌های آروماتاز مصرف می‌کردند، بررسی کردند.

هرشمن می‌گوید که این داروها – که شامل آریمیدکس، فمارا و آروماسین و … هستند – اغلب در درمان زنان دارای تورمورهای سینه‌‌ی حساس به استروژن به‌کار می‌روند.

اما او اضافه می‌کند که «بسیاری از بیماران دچار عوارض جانبی می‌شوند که باعث می‌شود درمان را ازدست بدهند یا آن را به‌طور کامل متوقف کنند. ما باید استراتژی‌هایی برای کنترل این عوارض جانبی که متداول‌تری‌شان سفتی و درد مفصل ناتوان‌کننده است، شناسایی کنیم.»

تیم هرشمن گمان می‌کند که ممکن است طب سوزنی بتواند به این بیماران کمک کند. از بیماران حاضر در این مطالعه، ۱۱۰ مورد تحت درمان با طب سوزنی واقعی قرار گرفتند، ۵۹ نفر طب سوزنی جعلی دریافت کردند (سوزن‌ها در نقاط غیرموثر از بدن‌شان قرار داده شد) و ۵۷ نفر دیگر در لیست انتظار قرار گرفتند.

بیماران حاضر در گروه‌های طب سوزنی واقعی و جعلی ۲ بار در هفته به‌مدت ۶ هفته و پس از آن ۱ جلسه در هفته به‌مدت ۶ هفته‌ی دیگر، طب سوزنی انجام دادند.

تیم هرشمن اعلام کردند که پس از ۶ هفته، بیماران حاضر در گروه طب سوزنی واقعی، نمرات درد بسیار پایین‌تری را نسبت به افراد گروه طب سوزنی جعلی یا لیست انتظار گزارش دادند.
این مطالعه قرار است در روز پنج‌شنبه در نشست سالانه‌ی سرطان سینه آنتونیو در تگزاس ارائه شود.

 

 درد و سفتی مفصل

این یافته ممکن است به این معنا باشد که زنان دارای درد مرتبط با استفاده از مهارکننده‌ی آروماتاز در صورتی که طب سوزنی، درد مفصل شان را کاهش دهد، داروهایشان را به‌مدت طولانی‌تری ادامه می‌دهند. هرشمن می گوید: «اما ما باید مطالعات بیشتری انجام دهیم تا تعیین کنیم که آیا مسئله واقعا همین است یا نه.»

او می‌گوید: «پزشکان باید امکان انجام طب سوزنی روی بیمارانی که درد و سفتی مفصل ناشی از مهارکننده‌ی آروماتاز را تجربه می‌کنند، مطرح کنند چون این پتانسیل را دارد که کیفیت زندگی آنها را بهبود ببخشد.»

دکتر سینارا کومر، مرکز جامع سرطان فلورینا راسیمارک در بیمارستان دانشگاه استاتن آیلند را اداره می‌کند. او با مطالعه‌ی این یافته‌ها موافق است که «ادغام طب شرقی و غربی، مسیر مهمی است که باید در مراقبت از سرطان سینه، آن را دنبال کنیم.»

او می‌افزاید:‌« با وجود بحران اعتیاد به اپیوئید در ایالات متحده، مهم است که پزشکان روش‌های دیگری برای کنترل درد بیماران پیدا کنند.»

کومر می گوید: «این هم مطالعه‌ی دیگری است که فواید طب سوزنی در درمان درد را نشان می‌دهد.»

یافته‌های مطالعاتی ارائه‌شده در نشست‌های پزشکی تا قبل از چاپ شدن در یک مجله‌ی داوری‌شده، اولیه یا مقدماتی در نظر گرفته می‌شوند.

 

منابع

  • Lauren S. Cassell, M.D., chief of breast surgery, Lenox Hill Hospital, New York City; Cynara Coomer, M.D., chief of breast surgery, director of the Florina Rusi-Marke Comprehensive Breast Center, Staten Island University Hospital, New York City; San Antonio Breast Cancer Symposium, news release, Dec. 7, 2017
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر

  • thirdage-assets.thirdage
  • img.purch

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

زیبایی

پروتز سینه

صفر تا صد پروتز سینه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *