سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ریپورتاژ: کاشت مو طبیعی ماندگار قابل رشد به روش fue و fut برای موی کم حجم

به نقل از کلینیک کاشت مو و ابرو رازی اکثر ما موهایمان را نیز مانند سلامتی و جوانیمان همیشگی فرض میکنیم و چنانچه که باید و شاید از آنها مراقبت نمیکنیم، تا این که روزی متوجه اهمیت آنها میشویم که فقط جای خالیشان باقی مانده است. کاشت مو درمانی موثر است که به بسیاری از افراد کمک میکند تا دوباره موهایی پرپشت یا دستکم پرپشتتر داشته باشند. اگر کمپشت شدن موهای سر یا در چند قدمی طاسی بودن ناراحتتان میکند، با کاشت مو میتوانید موهای پرپشت و اعتماد به نفس خود را بازبیابید.

علل و عاملهای خطر ریزش مو

علل و عامل های خطر ریزش مو

از آنجایی که ریزش مو انواع مختلف دارد، یافتن دلیل اصلی ریزش مو دشوار است. اکثر موارد ریزش مو ارتباطی با بیماریهای داخلی یا سیستمی ندارد و تغذیه نامناسب نیز علت شایع ریزش مو نیست. مو صرفاً تحت تاثیر عاملهای ژنتیک از پیش تعیین شده و در اثر بالا رفتن سن میریزد. بسیاری از مردان وزنان در بازه سنی ۵۰ ـ ۳۰ سال متوجه کمپشت شدن و ریزش فیزیولوژیک موها میشوند. شرایط زندگی، از جمله ابتلا به بیماریهای مختلف، تحمل آسیبهای عاطفی، کمبود پروتئین (برای مثال در اثر رژیمهای لاغری سخت) و تغییرات هورمونی مربوط به دوران بلوغ، بارداری و یائسگی میتواند منجر به ریزش مو شود. ابتلا به بعضی عارضه ها مانند بیماری تیروئید، کم خونی فقر آهن و سفلیس ثانویه نیز از علل ریزش مو به شمار می آید. اگرچه نتیجه ی آزمایش خون تیروئید و فاکتورهای دیگر، مانند شمارش کامل سلولهای خون (CBC)، افرادی که دچار ریزش مو شدهاند، معمولاً نرمال است، با این حال لازم است که علل قابل درمان ریزش مو بررسی شود.

 

افراد مناسب برای کاشت مو

کاشت مو برای چه افرادی مناسب است؟

کاشت مو , همانند کاشت ابرو و کاشت ریش با افزایش زیبایی ظاهری، اعتماد به نفس را نیز ارتقاء میدهد. گروههای زیر جزء متقاضیان ایده آل کاشت مو به شمار می آیند:

 • مردان دچار ریزش موی با الگوی مردانه
 • زنانی که از کم پشت شدن موها ناراحت هستند.
 • افرادی که در اثر سوختگی یا آسیب دیدن سر بخشی از موهایشان را از دست داده اند.

 

کاشت مو برای افراد زیر مناسب نیست:

 • بانوانی که ریزش مویشان الگویی گسترده دارد و تمام سر را فراگرفته است.
 • اشخاصی که موی کافی در ناحیه اهدا کننده ندارند، به دلیل نداشتن بانک موی مناسب نمیتوانند متقاضی کاشت موی طبیعی باشند.
 • افرادی که مستعد ایجاد اسکار کلوئیدی (جای زخم ضخیم و فیبری) پس از جراحی یا آسیب دیدگی هستند.
 • بیمارانی که به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای شیمی درمانی دچار ریزش مو شده اند.

 

انواع جراحی کاشت مو

انواع جراحی کاشت مو

تصویر: سمت چپ از بالا: باریکه، در روش کاشت باریکه ی مو نیازی به تراشیدن موهای سر نیست. برش، تیغ اسکالپل، جراح باریکهی مو را از ناحیه ی اهدا کننده ی پشت سر جدا میکند. / در مقابل/ سمت راست: از بالا: FUE، استخراج واحد فولیکولی، گرفتهای FUE، بیمارانی که روش FUE را برای کاشت مو انتخاب میکنند، باید سرشان را بتراشند. سوزن FUE، جراح گرفته ای کوچک حاوی ۳ ـ ۱ تار مو را با سوزن FUE برمیدارد.
دو روش اصلی برای کاشت مو وجود دارد که عبارتند از FUE (استخراج واحد فولیکولی) به روش FUE و FUT (کاشت واحد فولیکولی) ؛ این دو تکنیک تقریباً به یک روش عمل میکنند. چون فولیکول های موی کنار و پشت سر مقاومت بیشتری در برابر هورمون دی هیدروتستوسترون دارد و بنابراین معمولاً موهایی سالم و قوی را در زمانی که فولیکولهای بالای سر در حال تحلیل رفتن است، تولید میکند، متخصصین فولیکولهای سالم گرفته شده از کنار و پشت سر را به ناحیه های کم پشت و بدون موی سر پیوند میزنند.

 

کاشت مو به روش FUE

کاشت مو به روش FUE استاندارد زرین کاشت مو به شمار می آید. متخصص فولیکولهای مو را تک به تک با استفاده از ابزار مخصوص برش از ناحیه ی اهدا کننده ی پوست سر برمیدارد و فولیکولها را یک به یک در برشهای بسیار کوچکی قرار میدهد که در ناحیه ی دریافت کننده ایجاد کرده است. جراح ماهر کاشت مو این برشها را در زاویهای ایجاد میکند که نتیجه ی نهایی کاشت مو کاملاً طبیعی باشد. فولیکولهای کاشته شده موهایی سالم و قوی را تولید میکنند تا بیمار برای همیشه با طاسی خداحافظی کند.

 

کاشت مو به روش FUT

در این روش به جای آن که فولیکولها یک به یک با تیغ از ناحیه اهدا کننده جدا شود، جراح باریکهای از فولیکولها را از ناحیه ی اهدا جدا میکند. سپس این باریکه به فولیکولهای مجزا یا گروههای کوچک تقسیم میشود و گرفتهای حاصل مانند روش FUE با دقت در ناحیه ی دریافت کننده قرار داده میشود.

 

مراقبت قبل ازکاشت مو

توجه به نکات زیر قبل از جراحی کاشت مو می تواند در گرفتن نتیجه مطلوب موثر باشد.

 

دو هفته قبل از کاشت مو

 • مصرف کلیه ی داروها یا مکمل های ویتامین حاوی آسپرین، ایبوپروفن (مانند مورتین، الیو، ادویل و اقلام مشابه) یا ویتامین E را از دو هفته قبل از کاشت مو قطع کنید. چون این داروها خطر خونریزی را افزایش میدهد و در نتیجه جذب گرفتهای پیوند زده شده سخت تر میشود. به علاوه خونریزی حین جراحی عمل را طولانی تر میکند. قبل از مصرف هر گونه داروی بدون نسخه حتماً با دکتر داروساز مشورت کنید، چون بسیاری از داروهای بدون نسخه مانند آلکا سلتزر، بافرین، اکسدرین و … حاوی آسپرین هستند. آسپرین یا ایبوپروفن غالباً در داروهای مسکن، سرماخوردگی، آنفولانزا و حساسیت نیز وجود دارد. مصرف تایلنول اشکالی ندارد.
 • مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین ث در روز شروع کنید، چون ویتامین ث به التیام زخمها کمک میکند.
 • چنانچه روش FUT را برای کاشت مو انتخاب کرده باشید، نباید موهای پشت سر را قبل از جراحی کوتاه کنید. چون موهای کوتاه نمیتواند خط بخیه ی ناحیه ی اهدا کننده را به خوبی بپوشاند. بهترین حالت این است که موها را به اندازه ۵ ـ ۲ سانتیمتر بلند نگه دارید.

 

یک هفته قبل از کاشت مو

 • از یک هفته قبل از جراحی از کشیدن سیگار و استعمال فراورده های نیکوتین خودداری کنید. چون نیکوتین باعث تنگ شدن رگها میشود و در نتیجه خون سرشار از اکسیژن نمیتواند به راحتی به محل جراحی برسد.
 • چنانچه سابقه ی فشار خون بالا، آسم، درد قفسه ی سینه یا تپش قلب، مشکلات کبدی یا کلیوی، اختلالات خواب یا تنگی نفس دارید، حتماً موضوع را به پزشک معالجتان اطلاع دهید.
 • برنامه ی ورزشی معمول خود را از ۷ ـ ۳ روز قبل از عمل متوقف کنید. چنانچه تمرینهای پرورش اندام، وزنه برداری یا ورزشهای سنگین کاردیو را انجام میدهید، این فعالیتها را از حداقل یک هفته قبل از جراحی کاشت مو متوقف کنید. اگر مکمل برای وزنهبرداری یا پرورش اندام مصرف میکنید، باید مصرف این مکملها را از یک هفته قبل از عمل قطع کنید.
 • اگر موهایتان را رنگ میکنید، لطفاً این کار را در یک هفته ی قبل از عمل انجام دهید.

 

شب قبل از عمل

 • موها را با شامپوی ملایم بشویید. روز عمل از شستن سر یا استفاده از فراورده های مراقبت از مو خودداری کنید.
 • دستورات پزشک مربوط به پرهیز غذایی شب قبل از جراحی را رعایت کنید.
 • لباس راحتی بپوشید که نیازی نباشد آن را روی سرتان بکشید. بهترین انتخاب پیراهن دکمه دار یا زیپی است، برخی بیماران ترجیح میدهند شلوار گشادی بپوشند تا حین عمل کاملاً راحت باشند. اشیاء باارزش را همراه خود به کلینیک نیاورید.

 

کاشت مو

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

بعد از آن که سر کاملاً تمیز شد، جراح سر را با سوزن کوچکی به طور موضعی بیحس میکند، سپس بخش گردی از پوست سر را که مو روی آن وجود دارد با تیغ جدا میکند و زخم ایجاد شده را میبندد. در مرحله ی بعد جراح بخش جدا شده را زیر ذره بین با چاقوی تیز جراحی به تکه های کوچکی تقسیم میکند تا زمانی که آنها را یک به یک بین موهای کم پشت قرار میدهد، نتیجه ای کاملاً طبیعی به دست بیاید. سپس جراح حفره ای بسیار کوچکی را با تیغ یا سوزن در ناحیه ای که نیاز به کاشت مو دارد، ایجاد میکند و موها را با دقت در این حفره ها قرار میدهد. جراح میتواند صدها یا حتی هزاران تار مو را در یک جلسه پیوند بزند. سر بعد از اتمام کاشت مو باید چند روز پانسمان باشد. هر جلسه ی کاشت مو چهار ساعت یا بیشتر طول میکشد. بخیه ها تقریباً ده روز بعد از جراحی کشیده میشود. برای رسیدن به پرپشتی دلخواه لازم است که سه یا چهار جراحی کاشت مو انجام شود. عملهای کاشت مو معمولاً با فاصله ی چند ماهه انجام میشود تا زخمها در این مدت فرصت التیام داشته باشد.

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

برخی از مراقبت هایی که بعد از کاشت مو باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

مراقبت از زخم

 • برای این که ورم به حداقل برسد، کیسه یخ یا کیسه ی سبزیجات منجمد را هر یک ساعت یکبار به مدت ۱۵ دقیقه روی موها بگذارید؛ دقت کنید که کمپرس سرد نباید روی گرفتها قرار داده شود و اگر گرفتها در خط رویش مو قرار داده شده باشد، کمپرس باید حداقل ۳ ـ ۲ سانتیمتر از خط رویش مو فاصله داشته باشد. صدها رویهی زخم در نقاط کاشت مو ایجاد میشود که معمولاً ظرف ۱۴ ـ ۷ روز میریزد. لطفاً این پوسته ها را دستکاری نکنید تا مشکلی برای گرفتها پیش نیاید.
 • چنانچه زخم با نخ بخیه ی جذبی بسته شده باشد، نخ ظرف ۱۴ ـ ۷ روز جذب و شل میشود و میافتد و نیازی به کشیدن ندارد. بخیه ها شبیه نخ ماهیگیری به رنگ زرد کمرنگ است و در اثر شامپو زدن موها شل میشود. چنانچه کاشت مو به روش FUE انجام شده باشد و سر پانسمان باشد، پانسمان را تا فردا که برای معاینه به کلینیک مراجعه میکنید، باز نکنید تا خود پزشک آن را باز کند.
 • موهای کاشته شده ظرف چند هفته ی نخست بعد از عمل میریزد. این ریزش مو کاملاً عادی است و موهای جدید تقریباً ۶ ـ ۴ ماه بعد از عمل رشد خواهد کرد. موهای طبیعی بیشتری در موارد نادر به دلیل استرس ناشی از عمل کاشت مو میریزد که مجدداً همراه با موهای کاشته شده رشد خواهد کرد.

 

فعالیت

به مدت یک هفته از خم شدن، بلند کردن اشیاء و تقلا خودداری کنید. انجام دادن هر گونه فعالیت بدنی سنگین به مدت یک هفته ممنوع است. فعالیت شدید موجب تعریق، خونریزی و از بین رفتن گرفتها میشود. سطح فعالیتتان را در حد بسیار پایین نگه دارید. برای بلند کردن اشیاء از روی زمین و بستن بند کفش به جای آن که از کمر خم شوید، از زانو خم شوید.

 

مصرف دارو

 • آنتی بیوتیک: مصرف آنتی بیوتیک را بعد از آن که روز عمل از کلینیک به خانه برگشتید، شروع کنید و دوره ی درمان را طبق دستور پزشک کامل کنید.
 • متیل پردنیزولون: اگر دارو برای جلوگیری از ورم تجویز شده است، دوره ی درمان دارو را طبق دستور کامل کنید.
 • مسکن: چنانچه پزشک مسکن تجویز کرده است، مسکن را طبق دستور برای رفع ناراحتی بعد از عمل مصرف کنید.

 

فولیکولیت

 • فولیکولیت به یک یا چند تار موی درون روییده گفته میشود که ضایعه های جوش مانندی را ایجاد میکند. برخی بیماران در زمانی که موی جدید شروع به رویش و بیرون آمدن از سطح پوست میکند با فولیکولیت مواجه میشوند.
 • اگر دچار فولیکولیت شدید، پارچه ی گرم و مرطوبی را سه بار در روز، هر بار به مدت چند دقیقه روی سر بگذارید. چنانچه عارضه بعد از گذشت چند روز بهبود نیافت، حتماً با پزشک معالج تماس بگیرید. فولیکولیت تاثیری بر نتیجه ی کاشت مو نمیگذارد.

 

بیحسی

بیماران در محل خط بخیه و قرارگیری گرفتها با بیحسی مواجه میشوند. این بیحسی طبیعی است و ظرف ۸ ـ ۶ هفته برطرف میشود. برخی بیماران متوجه میشوند که ناحیه های کوچکی از سر به مدت بیش از یک سال بیحس باقی میماند.

 

توصیه های ویژه

 • برای این که سر به مدت سه هفته در معرض سرما یا تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد، حتماً کلاه یا پوشش دیگری را روی سر بگذارید. این پوشش نباید بافتنی یا سفت باشد و به گرفتها فشار بیاورد.
 • در شب ششم، مقدار زیادی پماد آنتی بیوتیک روی موهای کاشته شده بریزید و بگذارید شب روی موها باقی بماند. به این ترتیب پوسته ی روی زخمها قبل از شستن سر در روز هفتم، شل میشود. در روز هفتم کمپرس گرمی را به مدت ده دقیقه روی موهای کاشته شده بگذارید و سپس سر و موها را طبق معمول بشویید.
 • خونریزی جزئی در طول شب طبیعی است. برای این که روبالش و ملافه کثیف نشود، میتوانید حولهای را چند شب اول روی بالش بگذارید.
 • چنانچه با عوارض زیر مواجه شدید، حتماً با پزشک تماس بگیرید: تب (بالاتر از ۳۷٫۷۸ درجه سانتیگراد)، دردی که با مصرف مسکن آرام نشود، سرخ شدن محل برش، ورم غیرعادی (ورم کردن پیشانی عادی نیست)، خونریزی شدید، ترشح چرک، حالت تهوع و استفراغ مداوم و دیگر نشانه های نگران کننده.

 

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو معمولاً جزئی است و ظرف چند هفته برطرف میشود. شایعترین عوارض کاشت مو عبارت است از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • ورم کردن سر
 • کبودی دور چشم
 • پوسته پوسته شدن پوست ناحیهی اهدا کننده یا دریافت کننده
 • بیحسی ناحیه های درمان شده
 • خارش
 • التهاب یا عفونت فولیکولهای مو که اصطلاحاً فولیکولیت گفته میشود.
 • ریزش موی ناگهانی یا در اثر شوک که معمولاً ریزش موهای کاشته شده و موقتی است.
 • غیرطبیعی بودن نتیجهی کاشت مو

 

سوالات رایج

آیا جای زخم بعد از کاشت مو روی سر باقی میماند؟

جراحی FUE جای زخمی را روی سر باقی نمیگذارد، بنابراین اگر میخواهید موهایتان را کوتاه نگه دارید، این روش گزینه ی بهتری برای شما است. بعد از جراحی FUT احتمالاً اسکار روی ناحیه ی اهدا کننده باقی میماند، هرچند این جای زخم نیز زیر موهای با بلندی متوسط به خوبی پنهان میشود.

 

نتایج کاشت مو بعد از چه مدت مشخص میشود؟

نتایج اولیه بعد از چهار ماه قابل مشاهده است. برای مشاهده ی نتیجه ی نهایی کاشت مو باید یک سال صبر داشته باشید. احتمال دارد که فولیکولهای کاشته شده در نهایت تحلیل بروند و موهای کوچکتری را تولید کنند؛ در این حالت میتوان عمل کاشت مو را تکرار کرد.

 

آیا نتیجه کاشت مو دائمی است؟

چون موهای کاشته شده دقیقاً مانند زمانی رفتار میکنند که در ناحیه ی اهدا قرار داشتند، نمیتوان دائمی بودن نتایج کاشت مو را تضمین کرد. در هر حال انتظار میرود که موهای کاشته شده مدت زمانی بسیار طولانی روی سر باقی بماند.

 

آیا امکان پس زدن کاشت مو وجود دارد؟

بله، ممکن است بدن فولیکولهای جدید را پس بزند و در نتیجه کاشت مو ناموفق باشد. البته این مشکل به ندرت پیش می آید.

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

لیفت شقیقه

در لیفت شقیقه چه اتفاقی می‌افتد؟

پوست و مو

کربوکسی‌تراپی

کربوکسی‌تراپی چیست؟

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

اطلاعات پزشکی

لکه‌های پوستی

لکه‌های پوستی و تمام دلایل بروز آن

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

پوست و مو

رفع موهای زائد مردان

بهترین گزینه‌ها برای رفع موهای زائد مردان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *