سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد منع مصرف سرکه سیب که نمی دانستید!

هیچ چیز در خلاء وجود ندارد. بدن ما شامل ارگانیسم های پیچیده ای است که دائما در حال حرکت هستند و مواد شیمیایی در آن با یکدیگر در تعامل و واکنش هستند.
گاهی اوقات مواد به صورت هم افزایی کار می کنند و بهترین ها را در کنار یکدیگر به ارمغان می آورند. و بعضی اوقات نیز، به صورت متناقض عمل می کنند، و برعکس سبب مشکلاتی میشوند که به طور کلی مضر است.

سرکه سیب

اگر از این داروها مصرف میکنید، سرکه سیب استفاده نکنید

سرکه سیب (ACV) می تواند برای بهبود سلامتی از پوست و مو گرفته تا هضم مناسب و کاهش وزن استفاده شود. فواید اثبات شده سرکه سیب شامل مبارزه با التهاب کشنده، بهبودی کبودی و حتی کشتن سلول های سرطانی است. برای بعضی ها، اثر سرکه سیب بر تمام بدن بهتر از هرگونه دارویی است، و این مسئله سبب شده است سرکه سیب به یک داروی خانگی محبوب تبدیل شود.

با این حال، ترکیب برخی داروها یا مکمل ها با سرکه سیب، منجر به عوارض جانبی احتمالی و تداخلات دارویی خواهد شد.

 

مشورت متخصص تغذیه

عوارض جانبی سرکه سیب

در صورت مصرف هرگونه دارویی، بهتر است که با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید تا از عارضه جانبی با هرگونه مکمل رژیم غذایی، از جمله سرکه سیب مطمئن شوید.
توجه: سرکه سیب مورد استفاده در پخت و پز خوب است زیرا به دلیل وجود مواد دیگر موجود در معده شما رقیق می شود. با این حال، هنگامی که به تنهایی در مقادیر زیادتر به عنوان مکمل استفاده می شود، وضعیت تغییر می کند.
موارد زیر داروها و شرایطی هستند که با سرکه سیب تداخل ایجاد می کنند. در حالی که برخی از عوارض جانبی آن خفیف هستند، برخی از تداخلات کاملاً جدی هستند و موجب میشوند از فواید سلامتی داروها یا سرکه سیب بهره مند نشوید.

 

داروهای دیابت

داروهای دیابت

سرکه سیب می تواند قند خون را به طور موثری تنظیم کند، سطح قند را کاهش داده و تولید انسولین را تحریک کند. اگر داروی تزریقی انسولین یا داروی محرک انسولین برای دیابت مصرف می کنید، مصرف همزمان سرکه سیب، میتواند موجب افت شدید قند خون شود.

علاوه بر این، سطوح پتاسیم ممکن است با سرکه سیب به میزان قابل توجهی کاهش یابد، که عواقب دیگری برای عملکرد قلب و ماهیچه ها و هضم مناسب در پی دارد.

همچنین، سرکه سیب سرعت آزاد شدن غذا از معده به دستگاه گوارش تحتانی و متعاقباً در جریان خون را کند می سازد. این مکانیسم برای موثر بودن سرکه سیب در تعدیل قند خون مفید است.

مصرف سرکه سیب همراه با داروهای دیابت، ممکن است منجر به هیپوگلیسمی یا قند خون پایین شود.

گاستروپارزی یا فلج معده پیامد شایع دیابت نوع ۱ است که در آن اعصاب معده دچار اختلال میشود و هضم کند می شود. علائم متداول گاستروپارزی ممکن است خفیف باشند یا اصلا وجود نداشته باشند، اما به طور کلی شامل تهوع، استفراغ و احساس سیری بعد از مصرف خوردن تنها چند لقمه غذا است. در صورت ابتلا به گاستروپارزی، مصرف سرکه سیب هضم را بیش از حد کند می کند، و تنظیم سطح قند خون بسیار دشوار میشود.

گفته می شود، اگر شما مبتلا به پیش دیابت (مقاومت به انسولین) باشید، مصرف سرکه سیب می تواند بدون تکیه به دارو به کاهش قند خون در بدن کمک کند. با پزشک خود مشورت کنید تا از بروز تداخل سرکه سیب با سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید پیشگیری کنید.

 

دیورتیک ها

دیورتیک ها

“قرص های آب” برای کاهش مقدار سدیم و آب در بدن تجویز می شوند. از آنها برای گلوکوم، فشار خون بالا، اِدِم (ورم) و سایر بیماری ها برای رهایی از احتباس آب و فشار یا به عنوان بخشی از برنامه مدیریت وزن استفاده می شود. دیورتیک ها کلیه ها را تحریک می کنند تا سدیم بیشتری را در ادرار آزاد کنند و از سلولهایی که همراه آن هستند آب دریافت کنند. به این روش، این دارو فشار خون را کاهش می دهد.
سدیم و پتاسیم در بدن در یک رابطه معکوس عمل می کنند: هرچه سدیم بیشتر باشد پتاسیم کمتری وجود دارد. اگر برای کاهش سدیم قرص های ادرارآور (دیورتیک) مصرف می کنید، ممکن است دچار کمبود پتاسیم شوید، زیرا پتاسیم می تواند از بدن خارج شود. سرکه سیب می تواند سبب کاهش بیشتر سطح پتاسیم شود.

دیورتیک های متداول شامل موارد زیر هستند:

 • کلروتیازید (دیوریل)
 • کلرتالیدون
 • هیدروکلروتیازید (میکروزید)
 • اینداپامید
 • متولازون
 • بومتانید (Bumex)
 • اسید اتاکرینیک (Edecrin)
 • فوروزماید (Lasix)
 • توراسماید (Demadex)
 • آمیلورید
 • اپلرنون (Inspra)
 • اسپیرونولاکتون (آلداکتون)
 • تریامترن (Dyrenium)

 

دارو های قلب

دارو های قلب

داروهایی که ضربان قلب شما را تنظیم می کنند، ضربان را کند می کنند و انقباضات قوی تر قلب را مجبور می کنند تا جریان خون را به حداکثر برسانند. مشخص شده است که پتاسیم پایین خون (که عملکرد آن تنظیم ضربان قلب است) باعث ایجاد عوارض جانبی داروهای قلبی مانند دیگوکسین (لانوکسین) می شود. در حالی که سرکه سیب حاوی پتاسیم و سایر مواد معدنی است، همراه با این دسته از داروها می تواند روی جذب پتاسیم بدن تأثیر منفی بگذارد.

عوارض جانبی دیگوکسین شامل موارد زیر است:

گذشته از این، اگر از دیگوکسین بخاطر فیبریلاسیون دهلیزی استفاده می کنید، میتوانید در مورد درمان خود با پزشک خود گفتگو کنید: مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ که در مجله کالج آمریکایی قلب و عروق منتشر شده است، نشان داد استفاده طولانی مدت از این دارو، خطر مرگ و میر را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

 

ملین ها

ملین ها

سرکه سیب پروبیوتیک است و باعث تقویت سلامت و هضم کارآمد سایر غذاها و نوشیدنی ها میشود. اسید هیدروکلریک آن مانند اسیدهای معده است که مواد غذایی را تجزیه می کند و فیبر آن به حرکت موادغذایی در دستگاه گوارش کمک می کند.
اگر از ملین ها به همراه سرکه سیب استفاده میکنید، ممکن است برعکس دچار یبوست شوید. یبوست نیز خوشایند نیست.

 

دوران شیردهی

بارداری و شیردهی

برخی از پزشکان توصیه می کنند در دوران بارداری، از مصرف سرکه سیب خودداری کنید، برخی دیگر در حین بارداری آن را بی خطر می دانند. قبل از مصرف سرکه سیب به عنوان دارو، با پزشک یا مامای خود مشورت کنید.

 

حالت تهوع

حالت تهوع

یکی از راه هایی که سرکه سیب به کاهش وزن کمک می کند افزایش احساس سیری (پر بودن) است بنابراین کمتر غذا می خورید.
برای برخی از افراد نیز مصرف سرکه سیب می تواند باعث ایجاد احساس تهوع شود، بنابراین از خوردن هر چیزی دلسرد می شوید و این روش، روشی سالم برای کاهش وزن به شمار نمی آید. اگر از نوشیدن سرکه سیب احساس تهوع میکنید، مصرف آن را قطع کنید یا به جای آن قرص سرکه سیب را در برنامه خود قرار دهید.

 

فرسایش مینا دندان

فرسایش مینا دندان

غذاهای بسیار اسیدی می توانند مینای دندان را تخریب کنند، به خصوص وقتی که زیاد مصرف شوند.
برای مصرف ایمن سرکه سیب، همیشه آن را در آب یا آب سیب رقیق کنید (۱ فنجان آب یا بیشتر در هر قاشق غذاخوری سرکه سیب). اگر سرکه سیب را به طور مداوم برای مدت طولانی مصرف می کنید، بلافاصله دهان را بشویید. همچنین، حداقل ۳۰ دقیقه دندانهای خود را مسواک نکنید، زیرا این کار باعث می شود اسید در اطراف پخش شود!

 

سوزش گلو

سوزش گلو

سرکه سیب یک نوع اسید خفیف است. در برخی افراد، میزان اسید باعث تحریک و در نتیجه گلودرد می شود.
یک مطالعه فنلاندی درباره کودکانی که به دلیل مصرف فرآورده های خانگی در بیمارستان بستری شده اند، نشان داد که اسید استیک (مانند اسید موجود در سرکه سیب و سایر انواع سرکه) شایع ترین عامل سوزش گلو در کودکان است.
سرکه را از دسترس کودکان دور نگه دارید. اگر هنگام مصرف سرکه سیب احساس ناراحتی دارید، بیشتر آن را رقیق کنید، قرص سرکه سیب را مصرف کنید یا مصرف سرکه سیب را به طور کامل قطع کنید.

 

سوزش پوست

سوزش پوست

اسید موجود در سرکه سیب معمولاً برای استفاده بر روی پوست (پوست غیر آسیب دیده و بدون زخم) بی خطر است ، خصوصاً اگر رقیق باشد. با این وجود با استفاده مستقیم و مکرر، اسید آن می تواند پوست را یسوزاند. در صورت احساس بدتر شدن سوزش، حتماً سرکه را خوب رقیق کنید و یا مصرف آن را متوقف کنید.

علاوه بر این، در افرادی که از بیماری های خود ایمنی رنج می برند، شیمی کل بدن دچار عدم تعادل خواهد شد. استفاده از سرکه سیب برای درمان ضایعات یا سایر مشکلات پوستی می تواند باعث سوزش واقعی پوست به دلیل نقص سیستم ایمنی بدن شود.

سرانجام، به یاد داشته باشید که می توانید با مصرف سرکه سیب، از خیلی فواید دیگر بهره مند شوید. در صورت مصرف هر نوع دارویی (از جمله مکمل ها و گیاهان دارویی)، پیش از اضافه کردن سرکه سیب به برنامه خود یا ادامه مصرف سرکه سیب (یا هر نوع مکمل دیگر) ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. برای به دست آوردن بیشترین مزایای سلامتی، بهترین راه مصرف ایمن سرکه سیب را بیابید.

 

 

منابع

 • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

 • drdonnabarrese
 • dailyhealthpost
 • cfderm
 • health.harvard
 • rd
 • verywellfamily
 • medicalnewstoday

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *