سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا میوه‌ها و سبزیجات تازه، مغذی‌تر از انواع منجمد هستند؟

اگرچه محصولات تازه در مقایسه با محصولات منجمد، قیمت بالاتر و ماندگاری کمتری دارند اما باور عموم آن است که میوه‌ها و سبزیجات تازه برای شما سالم‌تر هستند. با این حال قبل از آنکه بیشتر از آنچه لازم است پول خرج کنید، ممکن است تعجب کنید که دارید تصمیم اشتباهی می‌گیرید.

 

محصولات منجمد

سبزیجات منجمد، جایگزینی مناسب برای سبزیجات تازه‌ی خارج از فصلی!

در حالت ایده‌آل بهتر است سبزیجات تازه و ارگانیک را در اوج رسیدن‌شان و وقتی حداکثر مواد مغذی را دارند، مصرف کنیم. شاید این کار در طول فصل برداشت و در صورتی که سبزیجات خودتان را پرورش دهید یا زندگی کردن نزدیک یک دکه‌ی محلی که محصولات تازه و فصلی می‌فروشد، ممکن باشد اما اکثر ماها مجبوریم انتظارات‌مان را پایین بیاوریم. سبزیجات منجمد، یک جایگزین خوب هستند و ممکن است بهتر از سبزیجات تازه‌ی خارج از فصلی باشند که در سوپرمارکت‌ها فروخته می‌شوند.

 

سبزیجات منجمدمحصولات منجمد می‌توانند مغذی‌تر باشند.

محصولات منجمد در برخی موارد ممکن است مغذی‌تر از آنهایی باشند که از فواصل طولانی با کشتی حمل شده‌اند. چون آنها معمولا قبل از رسیده شدن، چیده می‌شوند؛ این بدان معناست که صرفنظر از ظاهرشان، از نظر مواد مغذی چنگی به دل نمی‌زنند.
بعنوان مثال اسفناج تازه حدود نیمی از فولاتی که دارد را پس از ۸ روز ازدست می‌دهد. محتوای ویتامین و مواد مغذی نیز در صورت قرارگیری محصولات در معرض گرما و نور زیاد در مسیرشان تا سوپرمارکت کاهش می‌یابد. این شامل میوه‌ها و همچنین سبزیجات می‌شود. کیفیت بیشتر میوه‌هایی که در خرده‌فروشی‌ها بفروش می‌رسند، متوسط است. آنها معمولا نارس بوده و در شرایطی چیده می‌شوند که  برای حمل‌کنندگان کالا و توزیع‌کنندگان مطلوب است، نه برای مصرف‌کنندگان.
بدتر اینکه میوه‌هایی که برای تولید انبوه انتخاب می‌شوند، اغلب آنهایی هستند که صرفا ظاهر خوبی دارند، نه طعم جالبی. من در تمام طول سال، بسته‌هایی از توت‌های یخ‌ زده و ارگانیک دارم که وقتی یخ‌شان کمی آب می‌شود، یک دسر فوق‌العاده می‌سازند.

 

مزایای محصولات منجمد

مزیت میوه‌ها و سبزیجات منجمد، این است که معمولا وقتی چیده می‌شوند که کاملا رسیده‌اند و سپس برای کشتن باکتری‌ها و متوقف کردن فعالیت آنزیم‌هایی که می‌توانند ماده‌ی غذایی را فاسد کنند، در آب داغ بلانچ می‌شوند. آنگاه بسرعت منجمد می‌شوند که منجر به حفظ مواد مغذی می‌گردد. اگر استطاعت مالی کافی دارید، میوه‌ها و سبزیجات منجمدی را خریداری کنید که دارای برچسب “U.S. Fancy,” هستند؛ بالاترین استاندارد که بیشترین مواد مغذی را ارائه می‌دهد.

بطور کلی میوه‌ها و سبزیجات منجمد از نظر مواد مغذی، برتر از انواع کنسروی هستند چون فرایند کنسرو کردن به ازدست رفتن مواد مغذی منجر می‌شود (البته بجز گوجه فرنگی و کدو حلوایی). در هنگام خرید میوه‌ها و سبزیجات منجمد، از آنهایی که خردشده، پوست‌کنده یا له شده هستند، دوری کنید چون آنها بطور کلی مواد مغذی کمتری دارند.

اخطاری برای محصولات منجمد

حالا که می‌دانید با خرید محصولات منجمد بجای تازه می‌توانید در پول‌تان صرف‌جویی کرده و مواد مغذی بیشتری دریافت کنید، فقط مطمئن شوید محصول یخ‌زده‌ای که انتخاب می‌کنید، هیچ گونه مواد افزودنی مانند نمک یا کره ندارد. در لیست مواد تشکیل‌دهنده باید فقط اسم میوه‌ها و سبزیجات آمده باشد.

 

سبزیجات تازه

سخن پایانی

میوه‌ها و سبزیجات منجمد خارج از فصل، مواد مغذی بیشتری به شما می‌رسانند. اما وقتی سبزیجات فصلی هستند، انواع تازه و رسیده‌ی آنها را از بازارهای محلی خریداری کنید. مطمئن شوید محصولاتی را می‌خرید که در همان روز چیده شده‌اند.

 

منابع

  • DHP

منبع تصاویر 

  • u.osu
  • dreamstime
  • imoderate

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

دستور پخت آشپزی

پاستای سیر کرمی با میگو و سبزیجات

طرز تهیه پاستای سیر کرمی با میگو و سبزیجات

دستور پخت آشپزی

سبزیجات مدیترانه‌ای با گوشت بره

طرز تهیه سبزیجات مدیترانه‌ای با گوشت بره

اطلاعات پزشکی

بوتولیسم: مواد غذایی کنسرو شده

۲۰ نوع مسمومیت غذایی

دستور پخت آشپزی

سبزیجات ریشه‌ای کبابی با پولنتای پنیر بُز

طرز تهیه سبزیجات ریشه‌ای کبابی با پولنتای پنیر بُز

تغذیه و سلامتی

سبزیجات

۸ مورد از سالم ترین مواد غذایی برای کاهش وزن

دستور پخت آشپزی

تبوله با سبزیجات کبابی

طرز تهیه تبوله با سبزیجات کبابی

دستور پخت آشپزی

کاسه‌ اسموتی سبز

طرز تهیه کاسه‌ اسموتی سبز

اطلاعات دارویی

رژیم غذایی و سرطان سینه

رژیم غذایی و سرطان سینه

دستور پخت آشپزی

گریل مخلوط با سبزیجات خردلی و سرکه‌ای

طرز تهیه گریل مخلوط با سبزیجات خردلی و سرکه‌ای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *