سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

برنامه ریزی اوقات فراغت کودکان

با برنامه ریزی صحیح فعالیتهای گوناگون، می توان لحظات مفیدی برای کودکان پیش بینی کرد و ما در اینجا به بیان بعضی از آن فعالیتها اشاره خواهیم داشت . لطفا با راستینه همراه باشید.

اوقات فراغت کودکان

 

مسافرت و گردش

مسافرت و گردش:

مسافرت یکی از تفریحات سالم و لذت بخشی است که در سلامت جسم و روان مؤثر است. در اهمیت مسافرت همین بس که در قرآن کریم ، ده آیه انسان را به سیر و گردش در زمین فرمان داده است تا در اثر گردش و مسافرت و دیدن آثار گذشتگان به وضع و حال مردم آشنا شوند . همچنین علل انحراف و انحطاط و همچنین عوامل موفقیت و اعتلای اقوام گذشته را دریابند و با دل های زنده و بیدار و گوشهایی شنوا و چشمانی بینا زندگی کنند.

امروز از نظر پزشکی ثابت شده است که زندگی تکراری، کار و خوراک یکنواخت ضرر دارد و اعضای بدن را زودتر فرسوده و ناتوان می کند. اكثر اطباء تغيير و ایجاد تنوع در زندگی را جزو برنامه های بهداشتی قرار می دهند .

نکته مهم : مسافرت باید مثل همه امور هدف داشته باشد. یکی از هدف های مسافرت باید دیدن آثار باستانی، بازدید از موزه ها و نقاط دیدنی، کارخانه ها، صنایع، پارکها، جنگل های مصنوعی و طبیعی، غارها و مکانهای دیدنی دیگر باشد تا در افزایش وسعت دید و بینش دانش آموزان اثر گذارد.

راهپیمایی، کوهنوردی، گردش های خانوادگی، مسافرتهای دسته جمعی، اردوها و امثال آن درسهای زنده ای از طبیعت به انسان می دهد و بالاخره زیارت اماکن متبرکه اثر روحی فوق العاده ای در فرزندان دارد.

به هنگام گردش و مسافرت موقعیت های خاصی پیش می آید که می توانیم راهها و رموز صحیح زندگی اجتماعی و تربیتی را به کودکان و نوجوانان بیاموزیم و یا با نشان دادن نمونه هایی از عواقب نامطلوب ناشی از تنبلی، بیکاری، انحراف اخلاقی را به آنان بیاموزیم و آنان را ترغیب و تشویق کنیم تا با تلاش و امید، آینده خود را به بهترین وجهی بسازند.

تهیه کلکسیون گل و گیاه، حشرات، انواع سنگها، عکاسی و نقاشی از مناظر طبیعی، از جمله تفریحات مفید و پرحاصلی برای اوقات فراغت بچه هاست.

مقاله مرتبط : ۱۱ نکته برای سازگاری با محیط زیست

 

فعالیتهای ورزشی

فعالیتهای ورزشی

ورزش از تفریحات سالم و سودمند و مانند مسافرت نشاط انگیز است. ورزش علاوه بر سلامت بدن به سلامت روح هم کمک می کند و از آنجا که نیکبختی هر کس با سلامت روح و بدن او بستگی کامل دارد، اهمیت ورزش معلوم می شود امروز همه اقرار دارند که ورزش بدن را قوی و روح را قدرت می بخشد فعالیتهای ورزشی باعث ایجاد روحیه کار دسته جمعی، حس ابتکار، اعتماد به نفس ، چابکی و کارآمدی بدنی، از خودگذشتگی و اطمینان است و به طور کلی ورزش تندرستی و سلامت را به تن و روان هدیه می کند.
ورزش هم مثل مسافرت باید هدف دار باشد و طبق برنامه خاصی اجرا گردد تا برای کودکان سودمند باشد.

راستی فرزند شما چه ورزشی می کند؟

شنا، بسکتبال، تنیس، پینگ پنگ، دوچرخه سواری، نرمش و ورزشهای سبک در هوای آزاد.

مقاله مرتبط : لجبازی کودکان

 

فعالیتهای هنری

فعالیتهای هنری

کودکان از فعالیتهای هنری که جنبه خلاقیت دارند لذت می برند. لذا کارهایی مثل خطاطی، نویسندگی، طراحی، نقاشی، گل سازی،گلدوزی، قالیبافی، حصیربافی، قلمزنی، و سایر کارهای دستی برای کودکان و نوجوانان شادی آفرین، سودآور و مفید است.

 

ورود به میدان کار و کارگری

ورود به میدان کار و کارگری:

پدران می بایست به فرزندان خود آموزش دهند که چگونه مدیر اجرایی زندگی خود باشید!

از همان کودکی ، کارهایی مثل کمک در جمع آوری محصولات کشاورزی، جوشکاری آهنگری، تجاری، سیم کشی، لوله کشی، تعمیرات وسایل خانگی مانند یخچال، شوفاژ، رادیو، تلویزیون، تلفن، بخاری، اتو برقی و پنکه، آشنائی با سیستم های مخابراتی، کاربرد کامپیوتر و فراگرفتن زبان خارجی که همه از کارهای مورد علاقه دانش آموزان است واقعا فوق العاده است . با بزرگ تر شدن آنها بتدریج اشتغال در کارهای خدماتی مثل کارآموزی در مراکز پزشکی، دندانپزشکی، یادگیری واکسیناسیون و تزریقات، نسخه پیچی، کمک های اولیه و امثال آن علاوه بر احساس شخصیت و احساس مفید بودن، وابستگی به اجتماع و کشور را در کودکان، نوجوانان و زندگی جوانان امروز فراهم می کند و نیز می تواند تجربه ای برای انتخاب شغل آینده باشد.

 

آشپزی

همراهی با والدین:

در صورت امکان خوبست والدین فرزندان را به محل کار خود ببرند و با رموز شغل و حرفه خود آشنا کنند. والدین باید در حد وسع و توان فرزندانشان از او کار بکشند و نگذارند فردی بی حوصله و تنبل بار بیاید.

اگر می خواهی زنی موفق باشی تلاش کن ! مادران در ایام تعطیلات تابستانی فرصت خوبی دارند که دختران خود را با آشپزی، نظافت، خیاطی و سایر وظایف خانه داری و فنون مدیریت خانه آشنا کنند تا آنان بتوانند در آینده به نوبه خودشان کدبانوهای خوبی باشند.

والدینی که امکان بردن فرزندشان را به محل کار خود ندارند باید محل مطمئن و مناسبی را پیدا کنند و فرزندان خود را در تعطیلات تابستانی به مسئولان آن کارگاه بسپارند تا هم با کار و حرفه ای آشنا شوند و هم ایام تعطیلات آنان به خوبی سپری شود.

مقاله مرتبط : شیوه هایی برای دستیابی به ثروت و موفقیت

 

 

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

  • kids.lovetoknow
  • miltonindependent
  • childtherapyinboston
  • rtvtk
  • billingaquadrome

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

کاشت مو یا طاس ماندن؟

کاشت مو یا طاس ماندن؟

پوست و مو

جراحی پلک

نکاتی درباره جراحی پلک

بارداری

علائم بارداری که باعث خجالت می‌شوند

۷ مورد از علائم بارداری که باعث خجالت می‌شوند!

اطلاعات پزشکی

افسردگی

آیا من افسرده‌ام؟

سلامت عمومی

چه میزان پیاده روی برای کاهش وزن نیاز است؟

کمک های اولیه

آسیب دیدگی سر

درمان و دلایل آسیب دیدگی های سر

بارداری

ورزش ویژه دوران بارداری

ورزش ویژه دوران بارداری

سلامت روان

سالمندان زودرنج

زودرنجی و رفتارهای کودکانه ی سالمندان

سلامت عمومی

درمان مننژیت

مننژیت و انسفالیت با علائم سرماخوردگی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *