سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اعتیاد جنسی (وابستگی به سکس)

اعتیاد جنسی می‌تواند یک وضعیت بسیار خطرناک و مخرب باشد. این نوع اعتیاد مانند وابستگی به مواد مخدر یا الکل، بر سلامت روان، روابط شخصی، کیفیت زندگی و امنیت فرد تأثیر می‌گذارد. این اعتیاد تا حدودی رایج است، اما اغلب تشخیص داده نمی‌شود.

 

اعتیاد به رابطه جنسی

اعتیاد جنسی چیست؟

وابستگی جنسی نیازی اجباری برای انجام اعمال جنسی به منظور دستیابی به نوعی آرامش شبیه به آرامشی که یک معتاد بعد از مصرف مواد مخدر بدست می‌آورد، است. معمولاً یک فرد معتاد به سکس به دنبال چندین شریک جنسی است یا ممکن است روابطی (غیرقانونی) با کودکان، حیوانات یا اشیاء داشته باشد. این نوع اعتیاد می‌تواند شامل نیاز اجباری به استمناء، مشاهده پورنوگرافی، یا بودن در شرایط تحریک جنسی باشد. فرد معتاد ممکن است به طور قابل ملاحظه‌ای زندگی و فعالیتهای خود را تغییر دهد تا اعمال جنسی را چندین بار در روز انجام دهد. فرد معتاد به سکس علی رغم پیامدهای شدید منفی، نمی‌تواند رفتار خود را کنترل کند.

 

علایم اعتیاد به رابطه جنسی

علائم اعتیاد جنسی چیست؟

تشخیص اعتیاد به سکس از روی ظاهر ممکن است دشوار باشد. اکثر معتادان در پنهان کردن رفتار خود مهارت دارند و حتی می‌توانند این مشکل را از همسر، دوستان، و اعضای خانواده خود مخفی نگه دارند. آن‌ها این کار را با دروغگویی در مورد فعالیت‌هایشان انجام می‌دهند یا در زمان و مکان‌هایی که نتوان آنها را پیدا کرد، مشغول به این فعالیت می‌شوند. اما گاهی علائمی وجود دارند و آن علائم قابل توجه هستند. اگر فردی برخی از علائم زیر یا تمام علائم زیر را نشان دهد ممکن است اعتیاد به سکس داشته باشد:

 • افکار و توهمات مزمن و وسواسی در مورد رابطه جنسی
 • روابط مکرر با چندین شریک جنسی، از جمله غریبه‌ها
 • دروغ گفتن برای پنهان کردن اعتیاد خود
 • دل مشغولی به داشتن رابطه جنسی، حتی زمانی که رابطه جنسی زندگی روزمره، بهره وری، عملکرد کاری، و غیره را مختل می‌کند
 • عدم توانایی برای متوقف کردن و یا کنترل رفتارهایی که خود یا دیگران را به دلیل رفتار جنسی و درگیر شدن در فعالیت غیر قانونی جنسی با افراد فاحشه یا زیر سن قانونی، را در معرض خطر قرار می‌دهند.
 • نیاز برای تسلط و کنترل در مواجهه با رابطه جنسی
 • احساس رنج و گناه پس از رابطه جنسی
 • دیگر عواقب شخصی یا حرفه‌ای منفی

تشخیص اعتیاد جنسی می‌تواند دشوار باشد. مهم این است که به یاد داشته باشید که لذت بردن از فعالیت جنسی فرد را معتاد به رابطه جنسی نمی‌سازد. لذت بردن از رابطه جنسی طبیعی است. گاهی اوقات در علاقه به رابطه جنسی ممکن است بین زوجین اختلاف نظر وجود داشته باشد. این به این معنی نیست که فردی که علاقه بیشتری به رابطه جنسی دارد، معتاد به آن است. فرد معتاد به رابطه جنسی معمولاً فردی است که نیاز اجباری برای انجام اعمال جنسی دارد و ظاهراً کنترلی بر این تحریکات ندارد. تمایل و هوس رابطه جنسی نمی‌تواند کم شود و هیچ چیز نمی‌تواند مانع تلاش برای تحقق این نیاز شود. وقتی اعتیاد به سکس وجود داشته باشد، حتی عشق به همسر هم می‌تواند به خطر بیفتد. مانند سایر اعتیادها، این یک بیماری است و می‌تواند شخص را از بسیاری جهات تغییر دهد.

 

درمان اعتیاد

درمان اعتیاد به سکس چیست؟

بر خلاف سایر اعتیادها، درمان برای اعتیاد جنسی نمی‌تواند مستلزم متوقف کردن رابطه جنسی برای بقیه زندگی باشد. این کار غیر واقع بینانه است. رابطه جنسی یک عملکرد طبیعی و سالم است. اما فرد معتاد به رابطه جنسی باید تفاوت بین رفتار جنسی سالم و ناسالم را یاد بگیرد. این فرآیند اغلب می‌تواند ماه‌ها یا سالها طول بکشد.

 

قرص کاهش میل جنسی

روش های درمان اعتیاد جنسی

برنامه‌های درمان بستری: مراكز درماني متعددي وجود دارند كه برنامه‌های بهبود وابستگي به رابطه جنسي ارائه می‌دهند. اغلب معتادان به رابطه جنسی باید حداقل ۳۰ روز برای کمک به بازگرداندن کنترل هوس و شروع به بهبودی در این مراکز بستری شوند. این نوع برنامه‌ها عموماً شامل جلسات درمانی فردی و گروهی هستند.

برنامه‌های ۱۲ مرحله‌ای: برنامه‌هایی مانند معتادان جنسی ناشناس (SA) از همان مدل بازیابی مثل معتادان الکل ناشناس (AA) پیروی می‌کنند. آن‌ها می‌توانند برای معتادین به رابطه جنسی بسیار مفید باشند. اعضا مجبور به قطع کامل رابطه جنسی نیستند، اما تشویق می‌شوند که از رفتار جنسی اجباری و مخرب خودداری کنند. جلسات گروهی با دیگر معتادان به رابطه جنسی، یک سیستم پشتیبانی خوب فراهم می‌آورد.

درمان رفتاری شناختی: این نوع درمان می‌تواند به فرد معتاد به سکس کمک کند که عوامل ایجاد کننده‌ی میل جنسی را شناسایی کند و در نهایت به آنها آموزش دهد که چگونه از طریق تغییر رفتار، با آنها مقابله کنند. این هدف از طریق جلسات یک به یک با درمانگر روان درمانی قانونی به دست می‌آید.

دارو: بعضی از معتادان به مواد مخدر از دوره درمان دارویی بهره مند می‌شوند و بعضی از داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است به کاهش میل آنها به فعالیت جنسی کمک کنند. همچنین، چون اعتیاد اغلب همراه با مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی است، درمان نسخه‌ای می‌تواند به مبارزه با علت اعتیاد کمک کند.

 

مشاوره

چشم انداز اعتياد جنسی چیست؟

فرد معتاد به رابطه جنسی با مجموعه منحصر به فردی از چالش‌ها مواجه می‌شود. ممکن است لازم باشد که آنها تا یک سال از داشتن رابطه جنسی خودداری کنند. این دوره عدم داشتن رابطه جنسی می‌تواند به معتادان جنسی کمک کند تا بتوانند علل تحریکاتشان را شناسایی کنند و مشکلات عاطفی عمیق‌تر را که ممکن است در اعتیاد نقش داشته باشند، کشف کنند.
اگر اعتیاد به رابطه جنسی بدون درمان باقی بماند، معتادان جنسی به رفتارهای پرخطر ادامه خواهند داد. آن‌ها ممکن است از طریق رابطه جنسی محافظت نشده، سلامت خود و شریک زندگی خود را به خطر بیندازند. اگر آن‌ها متأهل باشند یا در یک رابطه عاشقانه باشند، می‌توانند بیماری‌های منتقله از طریق رابطه جنسی را به شریک جنسی خود انتقال دهند.  همچنین، وابستگی به رابطه جنسی به دلیل استرس برای بی وفایی می‌تواند موجب نابودی ازدواج شود. در نهایت، فرد معتاد به رابطه جنسی می‌تواند به خاطر انجام فعالیت‌های غیرقانونی جنسی مانند رابطه با افراد فاحشه، تجاوز جنسی، یا مزاحمت جنسی زندانی شود.
فرد معتاد به رابطه جنسی مانند خورنده بی اختیار و وسواسی، باید تفاوت بین خواسته‌های طبیعی و خواسته‌هایی که مربوط به اعتیاد می‌شود را یاد بگیرد. آن‌ها باید یاد بگیرند که بدون از دست دادن کنترل، چگونه برخورد مثبتی با رابطه جنسی داشته باشند. برای معتادین جنسی، لزوماً “درمانی” وجود ندارد، اما راه‌هایی برای مدیریت این اختلال و داشتن زندگی نرمال و متعادل، وجود دارند. این بدین معنی است که اعتیاد چیزی است که آن‌ها احتمالاً باید بقیه زندگی خود با آن برخورد کنند. راه حل‌های درمانی درازمدت مانند جلسات SA می‌توانند در بهبودی درازمدت از اعتیاد به رابطه جنسی کمک کنند.
حتی پس از بهبودی، همسران و اعضای خانواده فرد معتاد به رابطه جنسی ممکن است نیاز به مقابله با عود این اختلال داشته باشند. عود بیماری این است که فرد معتاد دوباره به اعتیاد خود دچار شود، چه تنها با یک عمل یا برای یک دوره طولانی‌تر. این بدان معنا نیست که آنها شکست خورده‌اند، زیرا این مسئله اغلب بخش نرمالی از روند بهبودی است. همان طور که فرد معتاد پیشرفت می‌کند، عود بیماری کمتر اتفاق می افتد. آن‌ها یاد خواهند گرفت چگونه عوامل یا چیزهایی که موجب اعمال جنسی ناخواسته می‌شوند را تشخیص دهند و به نحوی بهتر آنها را مدیریت کنند.

 

منابع

 • healthline

منبع تصاویر 

 • lifemen
 • masturbationaddiction
 • northernstar
 • canacopegdl
 • nytimes

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

اطلاعات دارویی

اطلاعات مهم درباره فلوکستین

از فلوکستین بیشتر بدانید

اطلاعات پزشکی

حمله قلبی

نحوه تشخیص و درمان حمله قلبی

اطلاعات پزشکی

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم ناتوانی جنسی در مردان چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *