سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

در خوب خوابیدن مشکل دارید؟ این ترفند را امتحان کنید!

آنهایی که در خوابیدن مشکل دارند، باید در هنگام خواب تمام چراغ‌ها را خاموش کنند، چون با توجه به یک مطالعه‌ی جدید، خوابیدن با چراغ روشن می‌تواند باعث شود که فرد به وضعیت خواب عمیق وارد نشود و بطور مکرر از خواب بیدار شود.

خوابیدن با چراغ روشن

این مطالعه توسط محققان روی ۱۰ شرکت‌کننده انجام شد. از شرکت‌کنندگان خواسته شد که دوبار تست خواب انجام دهند – هر بار تحت شرایط مختلف.

در اولین حالت، شرکت کنندگان مطالعه با یک لامپ فلورسنت روشن که چند فوت از آنها فاصله داشت، خوابیدند. دومین تست روی همان شرکت کنندگان اما با چراغ‌های خاموش و خوابیدن در تاریکی کامل گرفته شد.

محققان، نتایج را به وسیله‌ی پلی‌سومنوگرافی جمع‌آوری کردند و نتایج زیر را بدست آوردند که در مجله‌ی طب خواب منتشر شد.

«خوابیدن با چراغ روشن نه تنها باعث خواب سطحی و برانگیختگی‌های مکرر می‌شود بلکه یک تأثیر ماندگار روی نوسانات مغزی دارد، بخصوص نوساناتی که در عمق و ثبات خواب نقش دارند. مطالعه‌ی ما، اثر خطرناک آلودگی نور را روی سلامت نشان می‌دهد.»

این مطالعه روی تأثیر مستقیم روشن بودن چراغ در طول خواب تمرکز می‌کند اما تحقیقات دیگری نیز وجود دارند که نشان می‌دهند روشن بودن چراغ‌ها قبل از به خواب رفتن می‌تواند روی خواب شما تأثیر منفی بگذارد.

یک نمونه از این تحقیقات، مقاله‌ای بود که در مجله‌ی طبیعت منتشر شد. این مقاله‌ی خاص توسط پروفسور طب خواب، چارلز سیزلر نوشته شد. او در این مقاله تأکید کرد که چطور نور مصنوعی می‌تواند نورون‌های القاکننده‌ی خواب را غیرفعال کند و در عوض، نورون‌هایی را فعال نماید که با برانگیختگی و بیداری مرتبط هستند.

 

خواب شبانه‌

بنیاد ملی خواب، نکات زیر را برای بهبود خواب شبانه‌ی شما توصیه می‌کند:

برای یک خواب خوب شبانه‌، اتاق شما نباید به هیچ وجه با هیچ چراغی روشن شود و این شامل نور رادیو و تلویزیون و تلفن همراه هم می‌شود.

برای القای حالت خواب عمیق، اتاق شما باید تا حد امکان تاریک باشد. برای این منظور، از پرده‌های ضخیم یا تیره در اتاق خواب استفاده کنید.

اگر متوجه شدید زودتر از زمان موردنظر از خواب بیدار می‌شوید، سعی کنید قرارگیری در معرض چراغ‌های روشن را را در اوایل شب افزایش دهید اما وقتی وارد اتاق خواب‌تان شدید، آنها را خاموش کنید.
اگر بارها در شب از خواب بیدار می‌شوید تا به دستشویی بروید، حواس‌تان باشد که هیچ چراغی را روشن نکنید. چون این کار باعث می‌شود وقتی دوباره به رختخواب بر می‌گردید، نتوانید وارد وضعیت خواب عمیق شوید.
بسیاری از مردم در داشتن یک خواب شبانه‌ی خوب، مشکل دارند و این امر با وجود زندگی کردن در دنیایی پر از وسایل الکترونیکی، تعجبی ندارد. مغزهای بیچاره‌ی ما دائما با صدای آلارم‌ها، ایمیل‌ها و … بمباران می‌شوند.
اینطور بنظر می‌رسد که ما اهمیت ریلکس شدن قبل از رفتن به رختخواب را فراموش کرده‌ایم. انجام این کار و خاموش کردن تمام ابزارهای الکترونیکی حداقل یک ساعت قبل از خواب می‌تواند به شما اطمینان دهد که ذهن‌تان برای خواب آماده می‌شود و از حالت فعال و پرمشغله‌ای که در تمام طول روز در حین کار با گجت ها دارد، فاصله می‌گیرد.

مقاله مرتبط : آیا قهوه‌ی بعدازظهر روی خواب‌تان تأثیر می‌گذارد؟

 

منابع

  • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

  • rd
  • nerdsleep
  • arrajol

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

خواب خوب

چه غذاهایی بخوریم تا بهتر بخوابیم؟

سلامت عمومی

وضعیت مناسب خواب برای مغز

یافتن بهترین موقعیت خواب مناسب شما

اختصاصی

فقط بگویید نه

عادات خوبی که می تواند مضر باشد و شما نمی دانید!

رانینگ تایتل

درمان سریع برای خلاص شدن از خرخر کردن و وقفه تنفسی در خواب

رانینگ تایتل

کمبود و از دست دادن حافظه

۷ راه آسان برای کمک به ترمیم مغز پس از سکته مغزی!

رانینگ تایتل

نور طبیعی

زمان بیشتری را در طی روز زیر نور طبیعی صرف کنید!

تغذیه و سلامتی

کیوی

با خوردن دو عدد کیوی یک ساعت قبل از خواب بهتر لذت ببرید!

رانینگ تایتل

۵ راه برای افزایش تستوسترون بطور طبیعی

رانینگ تایتل

صحبت کردن در خواب

هنگامی که در خواب صحبت می کنید چه می گویید؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *