سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض دی سیکلومین

دی سیکلومین برای درمان نوع خاصی از مشکلات روده ای به نام سندرم روده تحریک پذیر مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو کمک می کند تا علائم گرفتگی معده و روده کاهش یابند. این دارو با کاهش حرکات طبیعی روده و شل کردن ماهیچه ها در معده و روده عمل می کند. دی سیکلومین به دسته ای از داروهای شناخته شده موسوم به آنتی کولینرژیک یا ضد اسپاسم تعلق دارد.

دی سیکلومین

نحوه مصرف دی سیکلومین

دی سیکلومین را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک خود، معمولا ۴ بار در روز مصرف کنید. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک ممکن است این دارو را با دوز کم شروع و به تدریج دوز شما را افزایش دهد. به دقت دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز را با استفاده از وسیله اندازه گیری / قاشق مخصوص به دقت اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید. قبل از مصرف دوز مایع را با مقدار برابر آب مخلوط کنید.

آنتی اسیدها جذب دی سیکلومین را کاهش می دهند. این دارو را همزمان با آنتی اسیدها مصرف نکنید. اگر آنتی اسید مصرف می کنید، آن را قبل از وعده های غذایی مصرف کنید و دی سیکلومین را بعد از وعده غذایی استفاده کنید.

دوز دارو بر اساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین میشود.

دوز و دفعات مصرف را از میزان تجویز شده بیشتر نکنید. با این کار وضعیت شما هرگز سریعتر بهبود نخواهد یافت و احتمال خطر جدی وجود دارد.

اگر این دارو به مدت طولانی یا در دوزهای بالا به طور مرتب استفاده شود، در صورت توقف ناگهانی مصرف این دارو، به ندرت علائم ترک (مانند سرگیجه، عرق کردن، استفراغ) بروز میکنند. برای جلوگیری از واکنش های ترک، پزشک ممکن است دوز شما را به تدریج کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید و در صورت بروز واکنش های ترک به پزشک گزارش دهید.

اگرچه این دارو برای بسیاری از افراد مفید است، اما گاهی اوقات باعث اعتیاد می شود. این خطر در صورتی که اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) داشته باشید، ممکن است بالاتر باشد. به منظور کاهش خطر ابتلا به اعتیاد، این دارو را دقیقا طبق تجویز مصرف کنید. برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود کمک بگیرید.
اگر وضعیت شما همچنان ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو نباید به علت خطر عوارض جانبی جدی در کودکان زیر ۶ ماه استفاده شود.

 

دی سیکلومین

عوارض جانبی

با مصرف این دارو سرگیجه، خواب آلودگی، احساس سبکی سر، ضعف، تاری دید، خشکی چشم، خشکی دهان، حالت تهوع، یبوست و نفخ شکم ممکن است رخ دهد. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع نمایید.

برای از بین بردن خشکی دهان، آب نبات (بدون قند) یا آدامس (بدون قند) بخورید، آب بنوشید یا از جایگزین بزاق استفاده کنید. برای از بین بردن خشکی چشم ها، با داروساز خود در مورد استفاده از اشک مصنوعی و سایر روان کننده های چشم مشورت کنید.

برای جلوگیری از یبوست، رژیم غذایی مناسب داشته باشید، مقدار زیادی آب بنوشید و ورزش کنید. برای انتخاب یک ملین مناسب (مانند یک نوع محرک با نرم کننده مدفوع) از داروساز خود کمک بگیرید.

به خاطر داشته باشید که پزشک بدین دلیل این دارو را برای شما تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر کدام از این موارد بعید، اما جدی، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: کاهش عرق، خشکی / داغ شدن پوست، گر گرفتگی، ضربان قلب سریع / غیرمعمول، از دست دادن هماهنگی بدن، دشواری در صحبت کردن، تغییرات ذهنی / خلقی (مثل سردرگمی، توهم، تحریک، عصبی بودن، هیجان غیرعادی)، مشکل در ادرار، کاهش توانایی جنسی.

اگر در معرض عوارض جانبی بسیار جدی زیر بودید فورا باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرید: درد / تورم / قرمزی چشم، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف نور در شب).

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فورا به پزشک مراجعه نمایید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

نحوه مصرف دی سیکلومین

موارد احتیاط

قبل از مصرف دی سیکلومین، اگر به این دارو حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع نمایید بخصوص سوابقی همچون: سابقه خانوادگی گلوکوم (نوع زاویه بسته)، بزرگ شدن پروستات، مشکلات ادراری به علت انسداد مجاری ادراری، سایر مشکلات معده و روده (مانند کُند شدن حرکات روده، انسداد روده، کولیت زخمی، عفونت، اسید معده اندک یا عدم وجود اسید معده، بیمارانی که ایلئوستومی / کولوستومی انجام داده اند و مبتلا به اسهال هستند)، پرکاری تیروئید، مشکلات قلبی (مانند بیماری های قلبی عروقی، آنژین، نارسایی احتقانی قلب، ضربان قلب سریع / نامنظم، مشکلات قلبی ناشی از خونریزی شدید)، فشار خون بالا، مشکلات سوزش سردل (مانند ریفلاکس اسید، فتق هیاتال، مشکلات مری)، مشکل خاص سیستم عصبی (نوروپاتی اتونومیکی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد مواد مخدر یا مصرف الکل)، میاستنی گراویس، مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه، خواب آلودگی یا تاری دید شود. مصرف الکل یا ماری جوانا می تواند موجب تشدید سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر کاری که مستلزم آرامش و یا بینایی است تا زمانی که بتوانید چنین کارهایی را با خیال راحت انجام دهید، خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث کمتر شدن میزان عرق شما شود و احتمال ابتلا به گرمازدگی را افزایش دهد. از انجام کارهایی که ممکن است موجب شوند بیش از حد گرم شوید، مانند کار سخت یا تمرین بدنی در هوای گرم و یا دوش گرفتن و حمام کردن با آب داغ اجتناب کنید. هنگامی که هوا گرم است، مقدار زیادی بنوشید و لباس نازک به تن کنید. اگر بیش از حد گرم شدید، به سرعت به جایی خنک بروید و استراحت کنید. در صورت بروز تب شدید، تغییرات ذهنی / خلق و خوی، سردرد یا سرگیجه، به پزشک مراجعه نمایید.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، مخصوصا خواب آلودگی، سردرگمی، هیجان غیر معمول، یبوست، ضربان قلب سریع و مشکلات ادراری داشته باشند. خواب آلودگی و سردرگمی می تواند خطر سقوط را افزایش دهد.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید استفاده شود در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود بحث کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است در کودک شیرخوار اثرات نامطلوبی ایجاد کند. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید. برای جزئیات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید و دوز آنها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: قرص/ کپسول پتاسیم، داروهایی که با کند کردن حرکات روده عمل میکنند، (مانند پراملینتاید).

دی سیکلومین ممکن است جذب محصولات دیگر مانند لوودوپا، بعضی از داروهای ضد قارچی آزول (کتوکونازول، ایتراکونازول)، شکل هایی از دیگوکسین که به آرامی حل میشوند و غیره. اگر کتوکونازول یا ایتراکونازول مصرف می کنید، حداقل دو ساعت قبل از دی کسیلومین آنها را استفاده کنید. بسیاری از داروهای دیگر که باعث ایجاد خشکی دهان و یبوست می شوند ممکن است با داروهای آنتی کولینرژیک / ضد اسپاسم مانند دی سیکلومین تداخل داشته باشند. در صورت مصرف دیگر داروهای آنتی کولینرژیک (مانند آتروپین، گلیکوپیرونیوم بروماید، هیوسین)، دیگر داروهای ضد اسپاسم (مانند کلیدینیوم سی، پروپانتلین) آلکالوئیدهای بلادونا، داروهای خاص مورد استفاده برای درمان بیماری پارکینسون (مانند بنزتروپین، تری‌هگزیفنیدیل)، داروهای خاص برای درمان ریتم غیر طبیعی قلب (مانند دیزوپرامید، کینیدین)، مهار کننده های MAO (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین)، فنوتیازین ها (مانند کلرپرومازین)، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مانند آمی تریپتیلین) با پزشک یا داروساز خود مطرح نمایید.

اگر از سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی میشوند از جمله الکل، ماری جوانا، آنتی هیستامین ها (از قبیل ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام ، زولپیدم) شل کننده های عضلانی و داروهای ضد درد (مانند کدئین)، با پزشک یا داروساز خود درمیان بگذارید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیم غذایی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که موجب خواب آلودگی یا ضربان قلب می شوند. با داروساز خود در مورد استفاده بی خطر از این محصولات مشورت کنید.

این دارو ممکن است در آزمایشات آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمایشات ترشحی معده) تداخل ایجاد کند و احتمالا باعث نتایج کاذب خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده میکنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

مصرف بیش از حد این دارو ممکن است سبب بروز موارد زیر شود: بزرگ شدن مردمک چشم، خشکی یا داغی پوست (گرگرفتگی)، تب، سرگیجه شدید، تشنگی شدید، دشواری در بلع، تغییرات روانی/ خلق و خوی (مانند سردرگمی، هیجان غیر معمول)، ضربان قلب نامنظم /سریع، ضعف عضلانی، ناتوانی در حرکت (فلج)، کاهش تنفس، غش، تشنج.

 

نکته های مهم

دی سیکلومین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

مدیریت اختلالات گوارشی میتواند شامل تغییر در شیوه زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش، ترک سیگار، و تغییرات در رژیم غذایی، در کنار مصرف دارو باشد. با پزشک یا داروساز خود در مورد تغییرات شیوه زندگی که میتوانند به شما کمک کنند، صحبت کنید.‏‫‬‬‬‬‬‬‬

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • verywellhealth
  • alansmith872
  • caspiantamin

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *