سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نوک سینه غیرطبیعی و ترشح از آن!

پستان ها از بافت چربی که شکل و اندازه پستان را تعیین می کنند ، البول ها که بعد از زایمان شیر ترشح می کنند و مجاری شیری که شیر را به طرف نوک سینه حمل می کنند تشکیل شده اند . نوک سینه و ماهک به لمس حساس بوده و در برانگیختگی جنسی نیز نقش دارد .

 

نوک سینه غیر طبیعینوک سینه غیرطبیعی را توضیح دهید ؟

دو نوع اصلی از موارد غیر طبیعی بودن نوک سینه وجود دارد .
اول : تورفتگی نوک سینه به داخل .
دوم : اختلالاتی که نوک سینه یا اطراف آن را مبتلا می کنند .
با اینکه اکثر تغییرات نوک سینه جزئی هستند و به راحتی درمان می شوند ، ولی هرگونه تغییری را باید به سرعت با پزشک در میان گذاشت زیرا در موارد نادری می تواند به علت سرطان سینه باشد .

 

اگزما

عامل ایجاد نوک سینه غیرطبیعی چیست ؟

تورفتگی نوک سینه می تواند به علت رشد نامناسب و ناکافی پستان باشد. این اختلال ، معمولا خطرناک نیست و فقط ممکن است در شیردهی ، مشکلاتی ایجاد کند . زخم شدن نوک سینه در شیردهی معمولا بسیار شایع است . همچنین تورفتگی نوک سینه می تواند به علت التهاب مجاری شیری پشت آن باشد. این حالت بیشتر در زنان غیر حامله سیگاری یافت می شود ؛ تغییرات پستان که در اثر افزایش سن رخ می دهد نیز می تواند باعث این حالت در زنان مسن شود . به ندرت نیز ممکن است تورفتگی نوک سینه به علت سرطان پستان در بزرگسالان باشد .در بسیاری از زنان در چند هفته اول شیردهی ترک هایی در نوک سینه به وجود می آید که دردناک نیز هستند. این ترکها اغلب به این علت است که نوزاد ، نوک سینه را درست در داخل دهان خود نمی گذارد . خیس گذاشتن نوک پستان بعد از شیردهی نیز می تواند باعث زخم و ترک خوردگی نوک سینه شود ؛ این ترکها ممكن است باعث التهاب و عفونت پستان ، ماستیت شوند . راستینه در مطلب ترک پوستی به موارد مهمی پرداخته است .

نکته : نواحی خشک و پوسته پوسته شده ی پوست که دور هر دو نوک سینه ایجاد می شود ممکن است به دلیل اگزما ( حساسیت پوستی ) باشد . اگزما معمولا خارش دار است و در چند جای بدن ایجاد می شود . ولی بعضی مواقع تغییرات و مشکل پوستی نوک سینه می تواند به علت بیماری پاژه باشد که در واقع سرطانی است که در مجاری شیری شروع می شود . برعکس اگزما ، پاژه معمولا در یکی از پستان ها ایجاد می شود و به ندرت ، بهبود می یابد . این نوع سرطان پستان ، معمولا باعث زخم همراه با خونریزی از نوک سینه می شود و اغلب با توده پستانی همراه است.

 

ماموگرافی

معمولا چه کاری برای نوک سینه غیرطبیعی انجام می شود ؟

پزشک شما با دقت زیاد پستان و مخصوصا نوک سینه را معاینه می کند . اگر نوک سینه که تورفته است ، تورفتگی آن به علت شیردهی نباشد ، باید اسکن اولتراسوند یا ماموگرافی انجام شود. اگر توده ای در پستان یافت شد باید از آن نمونه برداری کرد ( آسپیراسیون ) و اگر دچار قرمزی طولانی مدتی در نوک سینه یا اطراف آن شده اید ، نمونه برداری از پوست مبتلا ، می تواند به تشخیص کمک کند. بعضی مواقع می توان تورفتگی نوک سینه را به وسیله بیرون آوردن به ملایمت آن برطرف نمود . اگر نوک سینه شما ترک خورده است ، شستن و خشک کردن مکرر آن و یا استفاده از مرطوب کننده ها مفید خواهد بود . قبل از شیردهی مطمئن شوید که حتما مرطوب کننده را پاک کرده اید . شما نباید از سوتین های پلاستیکی استفاده کنید ، زیرا می توانند باعث عفونت شوند . عفونت را می توان با آنتی بیوتیک و اگزما را با پماد هیدروکورتیزون درمان کرد .

 

حالت غیر طبیعی سینهترشح از نوک سینه را توضیح دهید ؟

در اواخر حاملگی و زمان شیردهی ، خروج شیر از پستان طبیعی است ولی در مواقع دیگر این علامت می تواند به علت تغییرات هورمونی و یا یک اختلال کوچک باشد . ولی چون می تواند علامت اختلال وخیمی همچون سرطان باشد ، باید به پزشک مراجعه کنید .

 

عامل ایجاد بیماری را توضیح دهید ؟

اول : تغییرات هورمونی . دوم : عفونت پستان و یا به ندرت تومور پستان هستند . ترشحات پستان می توانند از نظر رنگ و محتوا متفاوت باشند .

تغییرات هورمونی : تغییرات هورمونهای جنسی زنانه می تواند باعث ترشح از هر دو پستان قبل از قاعدگی شود . این ترشح می تواند روشن و آبکی یا زرد ، سبز یا آبی تیره باشد . ترشح شیری و آبکی در زنان غیر حامله و غیر شیرده به عنوان گالاکتوره شناخته می شود . این حالت اغلب به علت ساخت بیش از حد هورمون پرولاکتین از غده هیپوفیز است . همچنین می تواند به علت یک تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتینوما و یا به ندرت به علت اختلال هورمونی همانند پرکاری تیروئید باشد. بعضی از داروها مانند داروهای ضد جنون نیز می توانند باعث گالاكتوره ( به عنوان عارضه جانبی ) شوند .

عفونت پستان :در زنان شیرده ، انسداد مجاری شیری ممکن است باعث عفونت و ترشح مایع چرکی شود . در زنان غیر شیرده نیز سیگار کشیدن می تواند باعث التهاب مجاری شیری و ترشح مایع حاوی چرک از نوک سینه شود . این حالت در زنان زیر ۴۰ سال شایعتر است .

تومور پستان : ترشح آبکی و فراوان از نوک سینه ممکن است در سرطان پستان دیده شود . ترشح خونی نیز می تواند نشانه ای از سرطان پستان باشد ، ولی معمولا به علت وجود تومور غیر سرطانی در مجاری شیری ست .

 

معاینات پزشکی

چه کاری ممکن است انجام شود ؟

پزشک شما باید معاینه پزشکی از پستان ها را انجام دهد. از ترشحات نوک سینه نیز برای بررسی احتمال وجود سرطان باید استفاده کرد . رادیوگرافی از پستان و اسکن اولتراسوند نیز مفید هستند . با آزمایش خون نیز می توان به میزان هورمونهای جنسی بدن پی برد . در بیشتر موارد ، ترشحات ناشی از تغییرات هورمونی بی خطرند و به درمان نیازی ندارند . گالاكتوره را اغلب می توان با استفاده از کابرگولین درمان کرد زیرا این دارو باعث مهار ساخت پرولاکتین از هیپوفیز می شود. اگر گالاکتوره به علت تومور هیپوفیز باشد، جراحی و اشعه درمانی ممکن است نیاز باشد . ترشح چرکی را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد، ولی اگر تکرار شود برداشتن مجاری گرفتار بوسیله جراحی توصیه می شود .

 

مقاله مرتبط : چگونه می توان سینه های زیبا داشت ؟

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • مقالات انجمن پزشکی بریتانیا
  • دکتر محمد خوشرو
  • دکتر کریمی یزدی
  • دکتر حامد عبدالهی

منبع تصاویر 

  • onhealth
  • easternrad
  • pinterest
  • aabgu
  • bestonlinemd

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

اطلاعات پزشکی

واکنش آلرژیک

التهاب پوست ؛ علل، تشخیص، درمان

اطلاعات پزشکی

علائم درماتیت استاز یا اگزما واریس

آنچه باید در مورد اگزما واریس (درماتیت استاز) بدانید؟

اطلاعات پزشکی

رزاشیا

از رزاشیا چه می دانیم؟

اطلاعات پزشکی

لکه‌های پوستی

لکه‌های پوستی و تمام دلایل بروز آن

زیبایی

پروتز سینه

صفر تا صد پروتز سینه

سلامت عمومی

عادت‌های خوب توالت رفتن

درمان‌های خانگی تسکین بواسیر

اطلاعات پزشکی

بواسیر

تشخیص و درمان بواسیر

سلامت عمومی

مصرف آنتی‌بیوتیک‌

بایدها و نبایدهای آنتی‌بیوتیک

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *