سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

سرطان بیضه

گرچه سرطان بیضه یک بیماری نادر است ، اما یکی از شایع ترین سرطان ها در مردان در سنین ۲۰ تا ۴۰ است . اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود ، به راحتی قابل درمان است . با این وجود، در صورت عدم درمان ، سرطان بیضه ممکن است به غدد لنفی و سایر بخش های بدن گسترش یابد و نهایتا منجر به مرگ شود . در این بیماری معمولا یکی از بیضه ها گرفتار می شود .

 سرطان بیضه

سرطان بیضه چگونه ایجاد می شود ؟

انواع تومورهای بیضه در سلول های اسپرم ساز ایجاد می شوند. ۴ نوع تومور وجود دارد که عبارتند از سمینوما ، کارسینومای امبريونال ، تراتوما ، کوریوکارسینوما .
سمینوماها شایع ترین انوع تومورهای بیضه هستند و معمولا بین سنین ۳۰ تا ۶۵ سالگی ایجاد میشوند . در ناهنجاریهای بیضه و آلت تناسلی مردان ، سرطان بیضه بسیار وخیم است .

 

بیضه نهفته

عامل ایجاد بیماری

عوامل ایجاد کننده سرطان بیضه هنوز شناخته نشده اند ، اما برخی از عوامل مانند سابقه وجود بیماری در خانواده و نیز نوعی بیماری که در آن بیضه به داخل کیسه بيضه وارد نشده است ، خطر بروز بیماری را افزایش می دهند .

 

معاینه بیضه

معاینه بیضه چگونه است ؟

سرطان بیضه یکی از سرطان هایی است که اگر زود تشخیص داده شود ، به راحتی قابل درمان است . به همین دلیل همه مردان باید به طور منظم بیضه های خود را معاینه کنند . تومور سرطانی اولیه ممکن است به صورت یک توده سفت در سطح بیضه احساس شود . توده های نرم ممکن است کیست های بی خطر باشند و توده های دردناک اغلب به خاطر عفونت هستند . اگر در ظاهر و شکل طبیعی بیضه تغییری مشاهده کردید فورا با پزشک مشورت کنید . بعد از حمام یا شستشو ، وقتی کیسه بیضه شل است ، به وسیله چرخاندن بیضه در بین شست و انگشتان دیگر ، آن را از نظر وجود توده یا سفتی بررسی کنید .

 

درد بیضه

علائم بیماری

اگر بیضه به صورت منظم معاینه نشود ، ممکن است علائم تشخیص داده نشود . این علائم ممکن است به شرح زیر باشند :

 • وجود یک توده سفت بدون درد در بیضه مبتلا .
 • تغییر در اندازه و بافت بیضه .
 • درد مبهم در کیسه بیضه .
 • و به ندرت ، درد شدید و تیز در بیضه .

 

اسکن CT و MRI

تشخیص بیماری سرطان بیضه 

پزشک بیضه آسیب دیده بیمار را معاینه می کند و ممکن است اسکن اولتراسوند درخواست نماید . برای بررسی بیضه از نظر وجود سرطان ممکن است یک آزمایش خونی ویژه انجام شود . اگر تشخیص سرطان داده شود ، آزمایشات خونی دیگر ، اسکن CT و MRI انجام می شود تا مشخص شود آیا سرطان به سایر بخش های بدن انتشار یافته است یا خیر .

 

جراحی بیضه

درمان بیماری سرطان بیضه 

در صورت وجود سرطان ، بیضه آسیب دیده باید به وسیله جراحی برداشته شود . اگر سرطان منتشر نشده باشد ، درمان دیگری لازم نیست . حتما پس از برداشتن بیضه ، تست های خونی هر ۶ ماه یک بار برای اطمینان از عدم انتشار سرطان انجام می شود . اگر سرطان به دیگر بخش های بدن انتشار یافته باشد ، ممکن است به درمانهای دیگر شامل جراحی ، رادیوتراپی ( اشعه درمانی ) و شیمی درمانی نیاز پیدا شود . اگر سرطان به غدد لنفی شکم انتشار یافته باشد، ممکن است برای برداشتن غدد لنفی نیاز به جراحی باشد . از میان ۴ نوع سرطان بیضه ، سمینوما به آسانی به وسیله جراحی و اشعه درمانی درمان می گردد .

 

شیمی درمانی

پیش آگاهی بیماری

مسیر اینده بیماری به نوع سرطان و مرحله ای که سرطان تشخیص داده می شود ، بستگی دارد . میزان درمان پذیری سرطان بیضه بسیار بالا است. حدود ۶۰ ٪ سرطانهای بیضه سمینوما می باشد که میزان زنده ماندن از آن بیش از ۹۰ ٪ است اما اگر به سایر بافتها گسترش یافته باشد ، این میزان به ۸۰٪ تنزل پیدا می کند . برداشتن بیضه با عمل جراحی احتمالا بر عملکرد جنسی یا باروری تأثیر نمی گذارد ولی شیمی درمانی و اشعه درمانی ساخت اسپرم را کاهش می دهند . به همین دلیل ممکن است برخی افراد بخواهند قبل از درمان مقداری از مایع منی خود را از طریق منجمد کردن ، نگهداری کنند .

 

مقاله مرتبط :بیماری واریکوسل چیست؟ علائم, درمان و سایر اطلاعات واریکوسل

منابع

 • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

 • newsmed
 • afairgo
 • benhviemtinhhoan
 • tallspired
 • dobrenoviny
 • medscape
 • usnews

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

دسته‌بندی نشده

تستوسترون

دی هیدروتستوسترون

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

اختصاصی

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان!

اختصاصی

رابطه جنسی و سلامت قلب شما

حقایق شگفت انگیز درباره رابطه جنسی!

اختصاصی

کمبود میل جنسی در مردان

۸ علت کمبود میل جنسی در مردان

سلامت زنان

معاینات لازم پیش از ازدواج

معاینات لازم پیش از ازدواج

تغذیه و سلامتی

روغن کرچک

روغن کرچک چیست؟ خواص روغن کرچک

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف تری فلوپرازین

موارد استفاده و عوارض تری فلوپرازین

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *