سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض مفنامیک اسید

مفنامیک اسید برای درمان کوتاه مدت درد خفیف تا متوسط ناشی از شرایط مختلف استفاده می‌شود. همچنین برای کاهش درد و خونریزی ناشی از دوره‌های قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مفنامیک اسید به عنوان داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می‌شود.

مفنامیک اسید

نحوه مصرف مفنامیک اسید

قبل از شروع مصرف مفنامیک اسید یا هر بار استفاده مجدد راهنمای دارو ارائه شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سوالی دارید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

این دارو را به صورت خوراکی، معمولاً ۴ بار در روز با یک لیوان آب پر (۸ اونس یا ۲۴۰ میلی لیتر) یا طبق دستور پزشک، مصرف کنید. حداقل ۱۰ دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید. در صورت بروز ناراحتی معده، این دارو را با غذا یا شیر مصرف کنید. مفنامیک اسید را با داروهای آنتی اسیدی دیگر مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک دستور داده باشد. برخی از آنتی اسیدها ممکن است مقدار جذب مفنامیک اسید را توسط بدن تغییر دهند.

مصرف دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین می‌شود. برای کاهش خطر ابتلا به خونریزی معده و سایر عوارض جانبی، این دارو را در کوتاه‌ترین زمان با کوتاه‌ترین دوز مؤثر مصرف کنید. دوز، دوره و دفعات مصرف را از آنچه تجویز شده است افزایش ندهید. این دارو معمولاً نباید بیش از ۷ روز در هر دوره، مصرف شود.

اگر این دارو را براساس نیاز (نه به طور منظم) مصرف می‌کنید، به یاد داشته باشید که داروهای ضد درد در صورتی که در هنگام بروز اولین علائم درد مصرف شوند، بهترین عملکرد را خواهند داشت. اگر صبر کنید تا علائم بدتر شوند، ممکن است دارو نیز اثربخشی نداشته باشد.

اگر از این دارو برای دوره‌های قاعدگی دردناک استفاده می‌کنید، اولین دوز خود را به محض شروع دوره قاعدگی یا شروع درد آغاز کنید. معمولاً، فقط باید آن را برای ۲ تا ۳ روز اول دوره قاعدگی خود مصرف کنید.

اگر درد شما همچنان ادامه داشت یا بدتر شد یا علائم جدیدی ایجاد شدند، به پزشک اطلاع دهید.

 

مفنامیک اسید

عوارض جانبی

به بخش موارد احتیاط نیز مراجعه کنید.

با مصرف این دارو ناراحتی معده، حالت تهوع، سوزش سر دل، سرگیجه، خواب آلودگی، اسهال، و سردرد ممکن است رخ دهند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنید، در صورت بالا بودن نتایج، پزشک خود را مطلع نمایید.

در صورت بروز هر کدام از این موارد نادر، اما جدی، به پزشک خود اطلاع دهید: غش کردن، سردرد مداوم / شدید، تغییرات شنوایی (به عنوان مثال، صدای زنگ در گوش)، ضربان قلب سریع / نامنظم، تغییرات ذهنی / خلقی، درد معده، بلع دشوار / دردناک، تغییرات دید، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا / پاها ، خستگی غیرمعمول، افزایش غیرمعمول / ناگهانی وزن).

اگر هر کدام از این موارد نادر اما بسیار جدی را تجربه کردید مصرف دارو را قطع و فوراً به پزشک مراجعه کنید: کبودی / خونریزی آسان، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، سفتی بی دلیل گردن، تغییر در میزان / رنگ ادرار.

این دارو به ندرت ممکن است بیماری جدی و احتمالاً کشنده کبدی ایجاد کند. اگر متوجه هر یک از موارد نادر اما بسیار جدی زیر شدید، مصرف مفنامیک اسید را متوقف و با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید: تهوع / استفراغ، درد شدید معده یا شکم، ضعف، ادرار تیره، زردی چشم / پوست.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه بروز علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

مفنامیک اسید

موارد احتیاط

قبل از مصرف مفنامیک اسید، اگر به این دارو، آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (مثل، ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) حساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارد، با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

اگر شرایط خاص پزشکی دارید، این دارو را نباید استفاده کنید. قبل از استفاده از این دارو، در صورت داشتن موارد زیر با پزشک مشورت کنید: آسم حساس به آسپیرین (سابقه بدتر شدن تنفس همراه با آبریزش بینی / استفراغ پس از مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، بیماری شدید کلیوی، جراحی بای پس قلبی (CABG) در گذشته، خونریزی / زخم فعال در معده / روده (زخم، خونریزی گوارشی).

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع نمایید به ویژه سوابقی نظیر: آسم، مشکلات خونریزی / لخته شدن، اختلالات خون (به عنوان مثال، کم خونی)، فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی (مانند سابقه حمله قلبی)، بیماری کبدی، پولیپ بینی، چاقی، مصرف دخانیات، سابقه مشکلات معده / روده / مری (مانند خونریزی، زخم، تکرر ادرار)، سکته مغزی، تورم مچ پا / پا / دست.

ممکن است استفاده از داروهای NSAID، از جمله مفنامیک اسید، موجب بروز برخی از مشکلات پوستی شوند. اگر دچار کمبود آب بدن (دهیدراته)، نارسایی قلب یا بیماری کلیوی هستید، سالخورده هستید یا داروهای خاصی را مصرف می‌کنید احتمال بروز این مشکل بیشتر می‌شود (همچنین به بخش تداخلات دارویی مراجعه کنید). مایعات زیاد مصرف کنید و اگر مقدار ادرار تغییر کرد، به پزشک اطلاع دهید.

قبل از جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که از این دارو استفاده می‌کنید.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. مصرف الکل یا ماری جوانا می‌تواند موجب تشدید سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا هر کاری که نیاز به هشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید چنین کارهایی را با خیال راحت انجام دهید، خودداری کنید. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو، به ویژه هنگامی که همراه با این دارو استفاده شود، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. سیگار را ترک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

این دارو ممکن است شما را به نور خورشید حساس‌تر کند. زمان قرار گیری خود را در مقابل نور خورشید محدود کنید. از برنزه کردن و لامپ‌های خورشیدی دوری کنید. هنگام خروج از منزل از کرم‌های ضد آفتاب و لباس‌های مناسب استفاده کنید. در صورت بروز آفتاب سوختگی یا قرمزی در پوست، به پزشک اطلاع دهید.

عملکرد کلیه با بالا رفتن سن تحلیل می‌رود. این دارو توسط کلیه‌ها از بدن حذف می‌شود. بنابراین، هنگام استفاده از این دارو در افراد مسن رعایت احتیاط توصیه می‌شود زیرا ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی آن، به خصوص خونریزی‌های معده و مشکلات کلیوی داشته باشند.

قبل از استفاده از این دارو، زنان در سنین باروری باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات آن (مانند سقط جنین، مشکل در باردار شدن) مشورت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید استفاده شود. استفاده از این دارو در سه ماهه اول و آخر بارداری به علت آسیب احتمالی به نوزاد و تداخل در زایمان طبیعی توصیه نمی‌شود.

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود و ممکن است علائم نامطلوب در نوزاد شیرخوار ایجاد کند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

مفنامیک اسید

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.

فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تأیید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید و دوز آنها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آليسيرن، مهار کننده‌های ACE (مانند کاپتوپريل، ليزينوپريل)، مسدود کننده‌های گيرنده آنژيوتانسين II (مانند والرسارتان، لوزارتان )، سیدوفوویر، کورتیکواستروئیدها (مثلاً پردنیزونفلوکونازول، کتورولاک، لیتیوم، متوترکسات، قرص‌های آب (دیورتیک هایی مانند فوروزماید).

مصرف این دارو با داروهای دیگری که باعث خونریزی می‌شوند، می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. به عنوان مثال داروهای ضد انعقاد مانند کلوپیدوگرل، رقیق کننده‌های خون مانند دابیگاتران/ انوکساپارین / وارفارین، و غیره.

برچسب روی تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه خود را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها دارای داروهای ضد درد / کاهش تب هستند (آسپرین، NSAIDs مانند سلکوکسیب یا ایبوپروفن)، این داروها شبیه به مفنامیک هستند و ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک شما به منظور جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولاً در دوزهای ۸۱ تا ۳۲۵ میلی گرم در روز) آسپیرین را تجویز کرده است، باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد. برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود سؤال کنید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص (مثلاً آزمون صفرای ادرار) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج کاذب خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان شما می‌دانند که از این دارو استفاده می‌کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

علائم مصرف بیش از حد مفنامیک اسید ممکن است شامل موارد زیر باشند: درد شدید معده، استفراغی که شبیه قهوه است، خواب آلودگی شدید، تنفس آهسته یا کم عمق، تشنج.

آزمایشات آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند آزمایشات فشار خون، شمارش کامل سلولهای خونی، آزمایشات کبد و عملکرد کلیه) ممکن است به صورت دوره‌ای انجام شوند تا پزشک بر پیشرفت شما نظارت داشته باشد یا عوارض جانبی را کنترل کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

نکته های مهم

مفنامیک اسید را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • unilab
  • simplymedsonline
  • bigbag
  • pinterest
  • irannajo

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *